Skarga na decyzję komisji penitencjarnej kierującą skazanego do zwykłego systemu odbywania kary (art. 76 KKW)
Inspiracja: Pisma procesowe z zakresu prawa karnego wykonawczego z objaśnieniami
Skarga na decyzję Komisji Penitencjarnej Aresztu Śledczego w Poznaniu, dotycząca skierowania skazanego do zwykłego systemu odbywania kary, złożona przez adwokata Jakuba Wiśniewskiego. Skarżący wnosi o zmianę decyzji i skierowanie skazanego do terapeutycznego systemu odbywania kary, argumentując konieczność specjalistycznej opieki z uwagi na diagnozę alkoholizmu oraz przestępstwo popełnione pod wpływem alkoholu.
Piła, 15.5.2020 r.c Adwokat Jakub Wiśniewski Kancelaria Adwokacka ul. Zgrybawskiego 15 64-920 Piła tel. 123456789 e-mail: [email protected] faks: 123456780b Sąd Okręgowy w Poznaniu Wydział V Penitencjarny za pośrednictwem Komisji Penitencjarnej Aresztu Śledczego w Poznaniu ul. Młyńska 1 61-729 Poznańd Sygnatura sprawy: 123/45 Skazany: Jan Nowak Obrońca: adwokat Jakub Wiśniewski Skarga na decyzję Komisji Penitencjarnej Aresztu Śledczego w Poznaniu Działając w imieniu skazanegoe Jana Nowaka, powołując się na załączone do niniejszego pisma upoważnienie do obrony, na podstawie art. 76 § 4 KKWa zaskarżam decyzjęf Komisji Penitencjarnej Aresztu Śledczego w Poznaniu z 10.5.2020 r., sygnatura 123/45, którą skierowano Skazanego do zwykłego systemu odbywania kary. Zaskarżonej decyzji zarzucamg błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, który miał wpływ na jego treść, polegający na przyjęciu, że Skazany nie wymaga oddziaływania specjalistycznego w trakcie odbywania kary. Wnoszęh o zmianę zaskarżonej decyzji i skierowanie Skazanego do terapeutycznego systemu odbywania kary. Uzasadnienie Komisja Penitencjarna Aresztu Śledczego w Poznaniu w dniu 10.5.2020 r., sygnatura 123/45, z uwagi na brak takiego rozstrzygnięcia w wyroku, orzekła o skierowaniu Skazanego do zwykłego systemu odbywania kary. Komisja stwierdziła, że Skazany w trakcie odbywania kary nie wymaga oddziaływania specjalistycznego. Nie sposób zgodzić się z takim rozstrzygnięciem. Zgodnie z art. 96 § 1 KKW w systemie terapeutycznym odbywają karę skazani z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym skazani za przestępstwo określone w art. 197–203 KK, popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych, upośledzeni umysłowo, a także uzależnieni od alkoholu albo innych środków odurzających lub psychotropowych oraz skazani niepełnosprawni fizycznie – wymagający oddziaływania specjalistycznego, zwłaszcza opieki psychologicznej, lekarskiej lub rehabilitacyjnej. Treść przywołanego przepisu jasno wskazuje na to, że w przypadku wypełnienia się umieszczonych tam przesłanek skierowanie do systemu terapeutycznego jest obligatoryjne. W aktach sprawy znajdują się dokumenty świadczące o tym, że Skazany od prawie 10 lat zmaga się z chorobą alkoholową. Był wielokrotnie hospitalizowany, próbował także leczenia odwykowego. Czyn, za który został skazany, także popełnił w związku z alkoholem i pod jego wpływem. W tych okolicznościach trudno uznać, że Skazany nie wymaga opieki psychologicznej i lekarskiej. Decyzja Komisji sprzeczna jest zatem z prawem i musi zostać zmieniona. Mając na uwadze powyższe, wnoszę i wywodzę jak w petitum. Z poważaniem, [własnoręczny podpis] adwokat Jakub Wiśniewski Załącznik: upoważnienie do obrony.
Skarga została złożona w imieniu skazanego Jana Nowaka, który w aktach sprawy udokumentował problemy z alkoholem i konieczność specjalistycznej opieki. Adwokat Jakub Wiśniewski argumentuje, że decyzja Komisji jest sprzeczna z prawem, gdyż skazany wymaga opieki psychologicznej i lekarskiej. Wnosi o zmianę decyzji w celu skierowania skazanego do systemu terapeutycznego.