Szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Program instruktażu stanowiskowego - operator wózka jezdniowego podnośnikowego z napędem silnikowym
Inspiracja: Legalis
Dokument "Program instruktażu stanowiskowego - operator wózka jezdniowego podnośnikowego z napędem silnikowym" zawiera plan szkolenia konserwatora wózka podnośnikowego, obejmujący m.in. przygotowanie do wykonywania czynności konserwacyjnych, omówienie zagrożeń, pokaz wykonywania pracy oraz samodzielne wykonanie zadania.
Program instruktażu stanowiskowego 1. Nazwa i adres siedziby pracodawcy ........................................................................................................................................ ........................................................................................................................................ 2. Stanowisko pracy – konserwatora wózka podnośnikowego 3. Forma realizacji szkolenia – instruktaż na stanowisku, na którym będzie zatrudniony instruowany pracownik. 4. Tematyka szkolenia Plan instruktażu stanowiskowego konserwatora wózka podnośnikowego Liczba Lp. Temat szkolenia godzin 1 2 3 1. Przygotowanie konserwatora do wykonywania czynności związanych z 2 przeglądami, naprawami i remontami wózków podnośnikowych, a w szczególności: a) omówienie warunków pracy z uwzględnieniem elementów: pomieszczeń i przestrzeni, w których ma pracować konserwator, które mają wpływ na warunki jego pracy, stanowiska roboczego, mającego wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy; b) omówienie: zagrożeń występujących przy konserwacji wózków podnośnikowych w zakładzie pracy oraz wyników oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą; c) omówienie: sposobów ochrony przed zagrożeniami związanymi z konserwacją wózków podnośnikowych, przebiegu czynności konserwacyjnych na stanowisku pracy przed, w trakcie i po zakończeniu pracy, zasad postępowania w razie wypadku lub awarii. 2. Pokaz przez instruktora sposobu wykonywania pracy na stanowisku 0,5 pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp, z uwzględnieniem metod bezpiecznego wykonywania poszczególnych czynności, ze zwróceniem uwagi na czynności szczególnie trudne i niebezpieczne. 3. Próbne wykonanie zadania przez konserwatora pod kontrolą 0,5 instruktora. 4. Samodzielna praca konserwatora pod nadzorem instruktora. 4 5. Omówienie i ocena przebiegu wykonywania pracy przez konserwatora. 1 6. Razem: 8 1 godzina instruktażu = 45 min. Program opracował: Po konsultacji z pracownikami zatwierdził: ........................................... ................................................................ (imię i nazwisko) (data, imię i nazwisko, funkcja, podpis)
Program instruktażu kończy się omówieniem i oceną przebiegu wykonywanej pracy przez konserwatora, sumując łącznie 8 godzin instruktażu na stanowisku pracy.