Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy
Inspiracja: Legalis
Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy reguluje zakaz prowadzenia konkurencyjnej działalności przez pracownika na rzecz pracodawcy. Pracownik zobowiązuje się nie podejmować działań konkurencyjnych bez zgody pracodawcy, co obejmuje m.in. zakaz wykonywania pracy u konkurencyjnego podmiotu. Umowa precyzuje definicję działalności konkurencyjnej i przewiduje sankcje za jej naruszenie.
…………………….. Miejsce, data UMOWA O ZAKAZIE KONKURENCJI W CZASIE TRWANIA STOSUNKU PRACY Niniejsza umowa została zawarta w dniu ……………. w …………… pomiędzy …………………………… („Pracodawca”) ………………………………… (adres), reprezentowanym przez …………………………….. a Panem/Panią …………………………, zamieszkałym przy ul. ………………… w …….…………… („Pracownik”), łącznie zwanymi dalej „Stronami”. Artykuł 1 W okresie trwania stosunku pracy pomiędzy Pracodawcą a Pracownikiem, Pracownik, bez uprzedniej zgody Pracodawcy, wymagającej dla swej ważności formy pisemnej, nie będzie prowadzić pośrednio lub bezpośrednio jakiejkolwiek działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności Pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność („Umowa o Zakazie Konkurencji”), a w szczególności Pracownik nie będzie: 1) prowadzić, bezpośrednio lub pośrednio, jakiejkolwiek działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności Pracodawcy na własny rachunek w formie indywidualnej działalności gospodarczej, jako wspólnik w spółce cywilnej lub innej spółce osobowej, członek spółdzielni, stowarzyszenia lub innego podmiotu; 2) wykonywać pracy w ramach umowy o pracę lub świadczyć usług w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub na podstawie innego stosunku prawnego lub bezumownie, bezpośrednio lub pośrednio (tj. w szczególności w ramach umowy z podmiotem trzecim, w tym agencją zatrudnienia) na rzecz podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną w stosunku do działalności Pracodawcy; 3) w jakikolwiek sposób bezpośrednio lub pośrednio doradzać, współdziałać lub w inny sposób wspierać osobę najbliższą w prowadzeniu działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności Pracodawcy lub świadczeniu pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Artykuł 2 Dla celów niniejszej Umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy termin „działalność konkurencyjna” oznacza wszelką działalność takiego samego rodzaju jak działalność określona w dokumentach statutowych Pracodawcy, w szczególności: 1) _________________________________; 2) _________________________________. Artykuł 3 W razie niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy przez Pracownika Pracodawcy przysługuje prawo do żądania naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach wynikających z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. Artykuł 4 1. Wszelkie uzupełnienia, zmiany lub rozwiązanie niniejszej Umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. 2. Niniejsza Umowa stanowi całość porozumienia między jej Stronami w zakresie zakazu konkurencji i zastępuje wszelkie wcześniejsze umowy, porozumienia i uzgodnienia, ustne lub pisemne, pomiędzy jej Stronami w odniesieniu do jej przedmiotu, w szczególności uzupełnia postanowienia umowy o pracę. Pracodawca: ____________________________ podpisał: __________________ Pani/Pan: _________________
Umowa o zakazie konkurencji określa skutki naruszenia postanowień, przewidując możliwość dochodzenia odszkodowania przez pracodawcę. Wymaga formy pisemnej przy wszelkich zmianach lub rozwiązaniu umowy. Dokument stanowi kompletną regulację zakazu konkurencji i zastępuje ewentualne wcześniejsze ustalenia między stronami.