Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy
Inspiracja: Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy. Komentarz praktyczny
Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy zawiera postanowienia dotyczące zakazu podejmowania działań konkurencyjnych wobec pracodawcy przez pracownika. Pracownik zobowiązuje się do powstrzymywania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej oraz do informowania pracodawcy o dodatkowej pracy. Umowa ma na celu ochronę interesów pracodawcy i jest ważna przez cały okres trwania umowy o pracę.
Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy zawarta w dniu 1 lutego 2015 r. w Poznaniu między: „ABCD sp. z o.o.” z siedzibą w Poznaniu przy ul. Długiej 45, 08-600 Poznań, KRS 3450932, zwanym dalej pracodawcą, reprezentowanym przez Jana Grodzickiego, a Anną Lis, zam. w Poznaniu ul. Koziołków 34, 08-600 Poznań, zwaną dalej pracownikiem, o następującej treści: §1 1. Pracownik zobowiązuje się, przez czas pozostawania w stosunku pracy do powstrzymywania się od wszelkich czynności faktycznych i prawnych naruszających choćby potencjalnie interes pracodawcy. 2. Przez naruszenie potencjalne rozumie się zagrożenie interesów pracodawcy, które nie nastąpiło lecz mogło nastąpić. 3. Czynnościami, o których jest mowa w ust. 1 są w szczególności: a) prowadzenie konkurencyjnej wobec pracodawcy działalności gospodarczej we własnym imieniu lub na rzecz osób trzecich, w tym również zasiadanie w organach podmiotów konkurencyjnych wobec pracodawcy, b) podejmowanie zatrudnienia w ramach stosunku pracy lub w ramach innych stosunków prawnych w podmiotach konkurencyjnych wobec pracodawcy. §2 1. Pracownik zobowiązuje się do niezwłocznego informowania pracodawcy o podjęciu dodatkowej działalności oraz dodatkowego zatrudnienia i ich charakterze, bez względu na podstawę prawną podjętej działalności, czy zatrudnienia. 2. Podjęcie działalności, o której mowa w ust. 1 wymaga pisemnej zgody pracodawcy. §3 Podmiotem konkurencyjnym lub działalnością konkurencyjną wobec pracodawcy w rozumieniu niniejszej umowy jest każde przedsiębiorstwo lub działalność, niezależnie od formy organizacyjnej i prawnej, które wchodzą w zakres przedmiotu przedsiębiorstwa lub działalności pracodawcy, czyli wykazują z tym przedmiotem na tyle istotną zbieżność, że główny zakres działalności firmy konkurencyjnej jest tożsamy z zakresem działania pracodawcy. §4 1. Naruszenie postanowień niniejszej umowy będzie uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. 2. Umowa obowiązuje pracownika w całym okresie trwania umowy o pracę. Z chwilą ustania umowy o pracę ustaje również niniejsza umowa. §5 1. Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. 2. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. (pracodawca) (pracownik)
Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy stanowi ważne zobowiązanie pracownika do zachowania poufności i lojalności wobec pracodawcy. Naruszenie postanowień umowy może skutkować poważnymi konsekwencjami dla pracownika, a umowa traci moc wraz z ustaniem umowy o pracę.