Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy PL, ENG, D
Inspiracja: Legalis
Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy reguluje zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez pracownika oraz obowiązek zachowania poufności informacji. Pracownik zobowiązuje się m.in. do nieświadczenia pracy na rzecz konkurencyjnych podmiotów oraz do zachowania tajemnicy handlowej. Umowa przewiduje sankcje za jej naruszenie oraz wskazuje właściwy sąd rozstrzygający spory.
UMOWA O ZAKAZIE KONKURENCJI w czasie trwania stosunku pracy zawarta dnia w , pomiędzy data miejscowość w , przy , nazwa firmy miejscowość ulica, nr domu i lokalu reprezentowaną przez , zwanego dalej Pracodawcą, imię, nazwisko, stanowisko a , zamieszkałą w , , imię i nazwisko miejscowość ulica, nr domu i lokalu zwan(ym)ą dalej Pracownikiem. §1 1. Pracownik zobowiązuje się w okresie zatrudnienia u Pracodawcy nie prowadzić działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności określonej w dokumentach statutowych Pracodawcy. Za działalność konkurencyjną uważa się w szczególności: • świadczenie pracy na rzecz podmiotu konkurencyjnego; • prowadzenie przedsiębiorstwa konkurencyjnego we własnym imieniu lub za pośrednictwem osoby trzeciej; • zakaz pozostawania w stosunku spółki prowadzącej działalność zbliżoną do Pracodawcy, • zakaz występowania w charakterze agenta, pełnomocnika lub prokurenta podmiotów konkurencyjnych; • inne czynności konkurencyjne wobec Pracodawcy. 2. Pracownik zobowiązuje się ponadto, przez czas określony w ust. 1 nie świadczyć pracy na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub na jakiejkolwiek innej podstawie, na rzecz jakiegokolwiek podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną wobec Pracodawcy. §2 1. Pracownik zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy wszelkich okoliczności i informacji, o których dowiedział się w związku z wykonywaniem powierzonych mu obowiązków, a w stosunku do których Pracodawca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności i których ujawnienie mogłoby narazić Pracodawcę na szkodę. 2. Pracownik zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy w szczególności informacji dotyczących stosowanych przez Pracodawcę technologii, organizacji pracy oraz sposobu prowadzenia działalności handlowej, jak również wszelkich poufnych danych dotyczących jego kontrahentów. §3 1. W razie niewykonania przez Pracownika obowiązków określonych w niniejszej umowie, Pracodawca może dochodzić od niego naprawienia poniesionej szkody na zasadach określonych w art. 114–122 Kodeksu pracy. 2. Niezależnie od odpowiedzialności materialnej określonej w ust. 1, Pracodawca może zastosować wobec Pracownika naruszającego postanowienia umowy, odpowiedzialność porządkową, a w uzasadnionych przypadkach wypowiedzieć umowę o pracę lub rozwiązać ją bez wypowiedzenia z winy Pracownika (art. 52 § pkt 1 k.p.). §4 Wszelkie spory mogące wyniknąć z niniejszej umowy będzie rozstrzygać sąd właściwy dla siedziby Pracodawcy. §5 1. Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. 2. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. PRACOWNIK PRACODAWCA podpis pracownika podpis pracodawcy
Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy określa precyzyjne zasady, których przestrzeganie jest kluczowe dla zapewnienia uczciwej konkurencji i ochrony interesów pracodawcy. W przypadku naruszenia umowy, przewidziane są konsekwencje prawne dla pracownika. Ważne jest przestrzeganie klauzul poufności oraz postanowień umowy.