Internetowy Rejestr Adwokatów, Radców Prawnych i Kancelarii.

Rozwód a dziedziczenie.

Rozwód automatycznie pozbawia byłego małżonka prawa do dziedziczenia po sobie, chyba że spadkodawca inaczej postanowił w testamencie po rozwodzie.

Kategoria: Prawo spadkowe

Tematyka: rozwód, dziedziczenie, prawo spadkowe

Rozwód a dziedziczenie

Rozwód ma istotny wpływ na prawo do dziedziczenia między byłymi małżonkami. W przeciwieństwie do separacji, rozwód automatycznie pozbawia byłego małżonka prawa do dziedziczenia po zmarłym współmałżonku. Oznacza to, że po rozwodzie byli małżonkowie nie mają już prawa do spadku po sobie na podstawie przepisów o dziedziczeniu ustawowym. Istnieją jednak pewne wyjątki, które mogą przywrócić to prawo, zwłaszcza jeśli spadkodawca inaczej postanowił w testamencie.

Skutki rozwodu w kontekście dziedziczenia ustawowego

Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie, byli małżonkowie tracą prawo do dziedziczenia ustawowego po sobie. Oznacza to, że po śmierci jednego z małżonków drugi nie będzie już uznawany za spadkobiercę i nie będzie miał prawa do dziedziczenia na podstawie przepisów prawa spadkowego.

W praktyce oznacza to, że majątek zmarłego byłego małżonka zostanie odziedziczony przez inne osoby uprawnione do dziedziczenia, takie jak dzieci, rodzice lub rodzeństwo zmarłego. Były małżonek nie dziedziczy, nawet jeśli w czasie trwania małżeństwa byłby uprawniony do znacznej części majątku.

Wyjątki od zasady: testament po rozwodzie

Choć rozwód automatycznie pozbawia byłego małżonka prawa do dziedziczenia ustawowego, istnieje możliwość przywrócenia tego prawa w sytuacji, gdy spadkodawca po rozwodzie sporządził testament, w którym wyraźnie wskazał byłego małżonka jako spadkobiercę. W takim przypadku testament ma pierwszeństwo przed przepisami o dziedziczeniu ustawowym i były małżonek może dziedziczyć zgodnie z wolą zmarłego.

Warto pamiętać, że testament sporządzony przed rozwodem, w którym małżonek został wskazany jako spadkobierca, traci moc po rozwodzie, chyba że w treści testamentu zostało wyraźnie zaznaczone, że małżonek ma dziedziczyć mimo późniejszego rozwodu.

Zachowek a rozwód

Po rozwodzie małżonek nie ma już prawa do zachowku, który przysługiwałby mu w przypadku dziedziczenia ustawowego. Zachowek to część majątku, która jest zagwarantowana najbliższym członkom rodziny w przypadku, gdy zostali pominięci w testamencie. Rozwód całkowicie wyklucza byłego małżonka z grona osób uprawnionych do zachowku, co oznacza, że nie będzie mógł domagać się udziału w majątku spadkowym, nawet jeśli nie zostanie uwzględniony w testamencie.

Rozwód a długi spadkowe

Rozwód nie tylko pozbawia byłych małżonków prawa do dziedziczenia, ale również zwalnia ich z odpowiedzialności za ewentualne długi spadkowe. Oznacza to, że były małżonek nie będzie zobowiązany do spłaty zobowiązań zmarłego współmałżonka, jeśli ten pozostawił po sobie długi. Odpowiedzialność za długi przechodzi na innych spadkobierców, którzy zgodnie z przepisami przejmują majątek spadkowy.

Podsumowanie

Rozwód automatycznie pozbawia byłego małżonka prawa do dziedziczenia po zmarłym współmałżonku na mocy przepisów o dziedziczeniu ustawowym. Były małżonek może jednak dziedziczyć na podstawie testamentu, jeśli spadkodawca wyraźnie wskazał go jako spadkobiercę po rozwodzie. Po rozwodzie były małżonek nie ma również prawa do zachowku ani nie odpowiada za długi spadkowe zmarłego.

IDDORADZTWOMIASTONIPREGONINFO
28531KANCELARIA DORADZTWA PRAWNEGO MICHALINA WANIEWSKAWARSZAWA1133085438524390366
45005KANCELARIA RADCY PRAWNEGO ŁUKASZ WIDOMSKILUBLIN7121990459060624320
5312BUSINESS ACTIVITY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄWARSZAWA1132938442367044830
30196KANCELARIA NOTARIALNA KATARZYNA FIDZIUKIEWICZBIAŁYSTOK5423110187521417024
466ADW. MACIEJ PATOCKI - KANCELARIA ADWOKACKAWARSZAWA5260026565010462170