Poprawność rokowań w sprawie ustanowienia służebności
Kategoria: Prawo cywilne
Tematyka: służebność, rokowania, decyzja starosty, linia elektryczna, inwestor, WSA Szczecin, wyrok sądu
Małżeństwo S. otrzymało od starosty pismo informujące o ograniczeniu możliwości korzystania z działki przez przeprowadzenie linii elektrycznej na ich nieruchomości. Postanowili odwołać się od decyzji starosty, co doprowadziło do sporu dotyczącego rokowań lokalnych władz przed wydaniem zgody inwestora na przeprowadzenie linii. W rezultacie małżeństwo S. nie uzyskało korzystnego werdyktu sądu, który stwierdził poprawność przeprowadzonych rokowań.
Małżeństwo S. otrzymało od starosty pismo informujące, że na mocy podjętej przez niego decyzji przez nieruchomość należącą do państwa S. zostanie przeprowadzona linia elektryczna, a tym samym ich możliwość korzystania z działki zostanie ograniczona. Decyzję tę starosta podjął na wniosek inwestora, którym są Sieci Elektroenergetyczne, powołując się przy tym na 124 ust. 1 w zw. z art. 6 pkt 2 GospNierU. Małżeństwo S. otrzymało od starosty pismo informujące, że na mocy podjętej przez niego decyzji przez nieruchomość należącą do państwa S. zostanie przeprowadzona linia elektryczna, a tym samym ich możliwość korzystania z działki zostanie ograniczona. Decyzję tę starosta podjął na wniosek inwestora, którym są Sieci Elektroenergetyczne, powołując się przy tym na 124 ust. 1 w zw. z art. 6 pkt 2 GospNierU. Właściciele nieruchomości postanowili odwołać się od otrzymanej decyzji. Ich wątpliwości wzbudziły rokowania, które powinny zostać przeprowadzone przez lokalne władze przed wydaniem zgody inwestorowi na przeprowadzenie linii. Zdaniem wojewody, do którego trafiła skarga, dochowano niezbędnych procedur. W opinii wojewody zrobiono to kierując do właścicieli nieruchomości stosowne pismo. Zwracano się w nim o zgodę na realizację inwestycji poprzez zaproponowanie zawarcia umowy cywilnoprawnej, której przedmiotem miało być udzielenie zgody do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i odszkodowanie z tytułu spadku wartości nieruchomości obciążonej linią elektroenergetyczną. W zamian za udzielenie zgody i zawarcie umowy ustanowienia służebności przesyłu właściciele nieruchomości mieliby otrzymać wskazane wynagrodzenie. Dodatkowo inwestor przedłożył do wiadomości właścicieli operat szacunkowy wskazujący wartość służebności oraz metodykę jej wyliczenia, a także harmonogram prac i wzory proponowanych umów. Ponieważ małżeństwo S. nie odpowiedziało na taką korespondencję w wyznaczonym terminie, inwestor powtórzył prośbę o wydanie zgody. Kiedy i ta została bez odpowiedzi uznano, że rokowania zakończyły się niepowodzeniem. Konsekwencją takiego biegu sprawy było zwrócenie się przez inwestora do starosty z wnioskiem o wydanie decyzji. Pomimo zaskarżenia decyzji wojewody do sądu, małżeństwo S. nie uzyskało korzystnego dla siebie werdyktu. W wyroku z 12.1.2017 r. (II SA/Sz 1075/16) WSA w Szczecinie orzekł, że rokowania zostały przeprowadzone poprawnie. Wyrok WSA w Szczecinie z 12.1.2017 r. II SA/Sz 1075/16
Decyzja starosty o przeprowadzeniu linii elektrycznej na nieruchomości małżeństwa S. ograniczająca ich prawa do działki wywołała spór i proces sądowy. WSA w Szczecinie uznał, że rokowania zostały przeprowadzone zgodnie z prawem. Sprawa ta pokazuje wagę dokładnego przestrzegania procedur przy ustanawianiu służebności i konieczność uwzględnienia interesów wszystkich stron.