Przekształcenie użytkowania we własność na nowych „miejskich” zasadach
Kategoria: Prawo cywilne
Tematyka: przekształcenie użytkowania we własność, użytkowanie wieczyste, uwłaszczenie, bonifikata, nowelizacja ustawy, miasto, uchwała, korzystne warunki
Rządowy projekt dotyczący przekształcenia użytkowania wieczystego we własność budzi wiele emocji. Warszawa oraz inne miasta podjęły uchwały umożliwiające uwłaszczenie na korzystnych warunkach. Osoby zainteresowane muszą działać szybko przed planowaną nowelizacją ustawy.
Od miesięcy trwają prace nad rządowym projektem dotyczącym kwestii przekształcenia z urzędu użytkowania wieczystego we własność. Najpierw nowe regulacje w tym zakresie miały wejść w życie w lipcu br., teraz mówi się o początku 2018 r. Tymczasem na początku lipca Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę umożliwiającą warszawiakom uwłaszczenie na znacznie bardziej korzystnych warunkach niż jest to przewidziane w propozycji nowelizacji ustawy. W myśl wspomnianej warszawskiej uchwały osoby fizyczne i spółdzielnie dotychczas płacące miastu opłaty z tytułu użytkowania wieczystego będą mogły przekształcić to użytkowanie w prawo własności korzystając z 95% bonifikaty. Przepisy te dotyczą zarówno budynków mieszkalnych, jak i garaży. Uchwały kreujące korzystne warunki uwłaszczenia podjęły także inne miasta. Wśród nich znalazły się Gdańsk, Szczecin, czy Wrocław. Osoby chcące skorzystać z bonifikat przewidzianych przez urzędy miast muszą się jednak spieszyć, by dokonać formalności jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji zakładającej powszechne uwłaszczenie. Zakłada ona bowiem, że „wszczęte na podstawie tej ustawy postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w tym prawie w prawo własności lub udziału we własności gruntu (...) stają się bezprzedmiotowe”.
Przekształcenie użytkowania we własność na nowych „miejskich” zasadach staje się coraz bardziej realne dla mieszkańców miast. Konieczność działania szybko przed zmianami przepisów mobilizuje do podjęcia decyzji.